Name                                                                                                                                     Service at St. Cecilia’s Parish

Father William Bergin (Berrigan) Apr. 1895 to Aug 1901, Pastor                 (16 Nov. 1847 – 29 Jan 1904)

Father Eugene Francis Gallagher Sept. 1901 to 1912, Pastor                    (8 Dec. 1852 – 29 Oct. 1913)

Father Melville Daniel Staley Jan. 1912 to Jun. 1912, Pastor                     (6 Sept. – 24 Apr. 1943)

Monsignor James Power Treacy Jan. 1913 to 1946, Pastor                       (16 May 1869 – 23 Nov. 1946)

Father Joseph Paul Chodkiewiez Jan 1918 to 1919, Pastor                       (19 Mar. 1883 – 27 Dec. 1936)

Father Michael William Cullinane Dec. 1946 to 1953, Pastor                     (12 Jul. 1885 – 27 Mar. 1953)

Father Michael John McGrath                                                                                 Sept. 1953 to Dec. 1968, Pastor
(14 Nov. 1893 – 8 May 1980)                                                                                   Dec. 1968 to 1980, Pastor Emeritus

Father Lawrence Andre Petitpas                                                                            Dec. 1968 to Jun. 1975,

Pastor   Father Paul Clarence Attallah                                                                  Jun. 1973 to Jun. 1975, Associate Pastor

(4 Nov. 1914 – 4 Mar. 1995)                                                                                     Jul. 1975 to Jun 1978,

Pastor   Father Hugh Edward Patrick Manley                                                      Nov. 1978 to 1990, Pastor

Father William Lynch                                                                                                 Jul. 1990 to Sept. 1993,

Pastor   Father Francis Turk                                                                                     Oct. 1993 to Jun. 1998

Father Michael Hughes                                                                                             Jul. 1998 to Jul. 2003

Rev. Vincent Nguyen                                                                                                 July 2003- July 2005